Maršrutų pristatymas 2016 metams

Aš esu gidė Irena iš Vilniaus.  Vedus po Lietuvą, Latviją ir Estiją, Lenkiją, Stokholmą, Baltarusiją, Kaliningrado sr.

Individualiai paruošti maršrutai po Vilnių.

„Karališkas Vilnius“

Vienintelis Lietuvos karalius buvo Mindaugas. Tai pagrindinis istorinis lietuvių tautos herojus. Mindaugui suteiktas valstybės įkūrėjo statusas. Jo kaip karaliaus gyvenimą Vilniuje dabar atspindi gatvių pavadinimai, paminklai, kalami medaliai, įsteikta Mindaugo žmonos Mortos vardo valstybės premija.

Nuo pirmųjų Gediminaičių laikų Vilniuje rezidavo beveik visi Lietuvos valdovai.

Pačius įdomiausius istorinius faktus, ryškius renesansinių pastatų bruožus -atviros arkinės galerijos (lodžijos), kurios naudojamos vietoj koridorių, apžvelgsime ekskursijos metu. Tokias galerijas statėsi mokyklos, kolegijos, bendrabučiai. Galerijos buvo labai paplitusios italų renesanso architektūroje, kur teikė prieglobstį nuo karštų saulės spindulių. Pažvelgsime į aukščiausioje vietoje stovinčią Šv. Jonų varpinę, kur susipina renesansas ir vėlyvasis barokas.

Toliau keliausime į Valdovų rūmus ir susipažinsime dar daugiau apie valdovų gyvenimą. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose apžiūrėsite dvi nuolatines ekspozicijas, atspindinčias istorinės rezidencijos funkcijas.

Rūmų atkurtų istorinių reprezentacinių interjerų ekspozicija atves į didingas menes su atkurtais istoriniais vėlyvosios gotikos, renesanso ir ankstyvojo baroko interjerais, taip pat į lobyno salę.

„Nuodėmingas, skurdus ir blizgantis Vilnius“

Pažvelkime į Vilnių kitaip. Į tokį, koks jis buvo jau XVI a. – skurdus ir nuodėmingas,  prašmatnus ir blizgantis.

Šiandien  liberalesnėje ir tolerantiškesnėje visuomenėje išgirstame įvairiausių nuomonių apie seniausią pasaulyje profesiją.

Kiekvienas kaimas turi įžymią „pletkininkę“, kiekvienas miestas turi savo įžymiausias gatves, namus. Taip žmonės sako. Vilnius, kaip ir kiekvienas didelis miestas, be daugelio gražių gatvių, didelių namų turi kelias gatves, kurias žinojo ne tik Vilniečiai, bet jos buvo žinomos ir garsios visoj Lietuvoj ir net užsieniuose, įvairiuose amžiuose. Jos buvo populiarios  neigiama prasme. Pavadinkime jas nuodėmių gatvėmis.

Ekskursijos metu sužinosite apie to meto nuodėmingų moterų aprangą, elgesį apie pasimatymų namus nuo XVI a. Ir kas jau 1XIX a. labiausiai kovojo su didžiausia visuomenės blogybe-prostitucija.

Šį maršrutą paruošė ir visą medžiagą šia tema surinko gidė Irena Bagdanavičienė, todėl be mano sutikimo negalite kopijuoti šio maršruto.  © Visos teisės saugomos. 2012-08-20

Mielai bendradarbiausiu su turizmo agentūromis ir TIC-ais.

Užsakymus šiai ir kitoms ekskursijoms vesti priimu e-paštu: irena@ituras.lt

ir tel.: 8-623-78089

Kaina sutartinė

—————————————————————————————

Naujiena. „Polonezų kelias

Pakeliaukime žinomų kunigaikščių Oginskių kultūrinės veiklos pėdsakais Lietuvoje.  Šiuo metu Lietuvos dabartinėje teritorijoje galima aptikti apie 40 vietovių, kurios buvo Oginskių rankose vienu ar kitu laikotarpiu. Prisiminsime ir nukeliausime į 1486 m., kur buvo pirmoji žinoma Oginskių valda. Sužinosite kurią pirmąją Romos katalikų  bažnyčią fundavo Oginskiai. Aplankydami daugelį miestelių sužinosime kur buvo svarbūs kultūros židiniai. Taip pat sužinosime su kuo konfliktavo Oginskiai. Aplankysime bažnyčias, kuriose yra Oginskiams skirtos paminklinės lentos. Sužinosite ekskursijos metu kada Oginskiai perėjo į katalikybę.

Visą kelionę lydės muzika: polonezai ir romansai.

———————————————————————————————-

Naujiena. Kelionė po saugomas teritorijas

Anykščių regioninio parko lankytojų centro ekspozicijoje apie viską po vienu stogu! Čia pateikiamas apdainuotas gamtos ir kultūros paveldas, atsiskleidžiantis gausiuose literatūros kūriniuose. Legendos ir padavimai apie saugomus medžius, riedulius, paslaptingas vietoves… Čia įgarsintos žinomiausių Anykščius garsinusių kūrinių ištraukos. Patogiai įsitaisę ant minkštų „akmenukų“ galėsite peržiūrėti įvairius video siužetus apie Anykščių kraštą. O šio krašto vertybių grožį pamatysite iš paukščio skrydžio!

Labanoro regioninio parko lankytojų centre žvejosime. Kas didesnę žuvį sugaus? Kas greičiau dėlionę sudėlios? Kas atpažins kokie malūnai stovėjo, kurie girnas dar tebesuka? Sužinosime dviračių, baidarių maršrutus. Pasigrožėsime ežerais ir piliakalniais ir vėl viskas čia vietoje po vienu stogu.

O kaip gražiai susiformavo Sartų ežero kraštovaizdis! Norite sužinoti kaip atsirado Sartų ežeras, tai keliaukite į Sartų regioninio parko lankytojų centrą. Čia pamatysite filmą apie žirgų lenktynes, čia suksite dviračio pedalus ir… kai tik apsilankysite, tuomet ir sužinosite. Ekspozicijose pateikta medžiaga subtilaus apšvietimo pagalba.

Per vieną dieną vos ne visa Aukštaitija!

„Lietuvos įžymių moterų meilės istorijos keliu“. (Vilnius-Taujėnai)

Aš čia gimiau.

Aš pavirtau čia Vilniaus renesansu.

Iš čia ir mano žavesys, per amžius neapleidęs…

J. Vačiūnaitė

Brandi meilės istorija, savo grožiu pakerėjusi Lenkijos Karaliaus širdį, apie Barborą Radvilaitę. Tai moteris, kuri tapo karaliene ištekėjusi iš meilės. Apie nepaprastą judviejų meilę byloja ir tai, kad Žygimantas gana ilgai kovojo dėl savo meilės.

Pažvelkime į dvi teatro mūzas, o šiandien jos bus: Kazimiera Kymantaitė, kuri visuomet reikalavo kūrybos laisvės ir visa širdimi mylėjo teatrą, Monika Mironaitė, kuri J. Baltušiui sakė, kad meilė yra dovanojanti ir atleidžianti, dosni ir… reikli.

Į pirmosios moters – rašytojos istorinėje Lietuvoje gyvenimą galime pažvelgti vykdami į Taujėnus, o pradėti pasakojimą Sofijos Tyzenhauzaitės meilės ir netekties istorijas Vilniuje. Tai XIX a. gražuolė, kuri buvo pavergusi ne vieno vyro širdį,  Aleksandrą I, Napoleoną.

„Vilnius nuo mūsų šventovės“. (Šv. Jonų bažnyčios varpinė, Vilniaus istorija ir žymiausi objektai)

„Pirmosios moters – rašytojos istorinėje Lietuvoje, Sofijos Tyzenhauzaitės, gyvenimas.“ (Vilnius-Taujėnai- Kavarskas-Svėdasai-Rokiškis)

„Žemaitijos dvarų keliais kartu su Oginskiais“. (Kelmė – Rietavas – Plungė – Renavas)

„Anykščių primiršta legenda.“ (Vilnius-Kavarskas-Anykščiai)

„Biržų pilis, Astravo dvaras ir Radvilų dinastija.“ (Vilnius-Panevėžys-Pasvalys-Biržai)

„Oginskių dinastijos pėdsakai Lietuvoje.“ ( Mūro Strėvininkų dvaras-  Rietavas -Plungės dvaras, pateikiama garso medžiaga).

Kelionė į Rytų Aukštaitiją. (Molėtai-Utena-Salakas-Zarasai)

„Dvarų tiltai sujungę keturis Komarų dvarus.“ (.“ Vilnius – Viešintos – Kupiškio rajonas, Palėvenes dvaras – Anykščių rajonas, Raguvėlės dvaras – Radviliškio rajonas, Baisogalos dvaras – Gelgaudiškio dvaras. (Rodomas filmas).

„Kur Merkys kilpą daro.“ Perloja-Merkinė ir piliakalniai-Liškiavos vienuolynas. (Filmas).

„Radvilų mauzoliejai Kėdainiuose ir Dubingiuose.“ (Kėdainiai – Ukmergė – Molėtai – Dubingiai)


„Stebina mane Lietuva“!!!
( Pakruojis – Pasvalys – Biržai – Rokiškis; Rodomas filmas)
„Ten kur Sėliai gyveno ir savo kalbą turėjo.“ Biržai -Kupiškis – Panemunėlis- Rokiškis

„Šakočių kelias iki stalo.“ Strigailiškio kaime sužinosite visą šakočio istoriją- Palūšė-Ladakalnis -Stripeikių bitininkystės muziejus – Ginučių vandens malūnas.

Edukaciniai maršrutai moksleiviams:

Karstiniai reiškiniai Pasvalyje su giliausiu šaltiniu ir „Slaptoji lietuviška mokykla“. (Vilnius-Panevėžys-Pasvalys)

„Lobio ieškojimas Asvejos parke“. (Vilnius-Dubingiai)

„Žaidžiame šaškėmis gyvai“. (Vilnius-Kavarskas)

„Aukštaitijos malūnai, kurie mala ir jau nebe“ (Zarasai-Šlyninkos, Vencavų, Ginučių, Minčios  malūnai-Salakas)

Istorijos pamokos Kėdainiuose ir Biržuose (Radvilos). Bus naudojama vaizdinė medžiaga, piešimo konkursas, klausimai – atsakymai.

Geografijos pamokos: Neries regioniniame parke ir Kavarske (Anykščių r.). Žaidimai, piešimo pamoka, konkursai.

Liūbavas – Europos Geografinis centras – Struvės geodezinio lanko punktas – Molėtai.

„Kur Merkys kilpą daro.“ Perloja su Vytauto paminklu, Merkinė ir įspūdingiausi piliakalniai, Liškiavos vienuolynas su paslaptimis. (Filmas).

„Kunigaikščio Mindaugo įtakos zona.“ Bražuolė – Kernavė – Ukmergė – Berzgainiai – Voruta –  Užpaliai – Vosgėliai – Taurapilis. Štai po šiuos piliakalnius pabėgiosime ir legendų paklausysime.

„Keturių sostinių kelias.“ Vilnius (Katedros aikštė menanti daug išgyvenimų), Trakai (pilis), Kaunas (pilis ir Rotušės aikštė), Kernavė (įspūdingi piliakalniai, kuriuose yra įvairiausių paslapčių). (Rodomas filmas).

„Kulinarinis paveldas Aukštaitijoje.“ Kavarskas (koldūnų istorija), Anykščiai (duonos istorija), Svėdasai, Utena (blynų istorija ir ragavimas), Ignalinos r. Strigailiškio kaimas (šakočių istorija).

„Lietuvos bažnyčių varpai nuo paties seniausio iki sunkiausio.“ Ekskursijos metu vyks konkursas: „Varpo piešimas.“

„Panemunės pilys ir ne tik.“ (Raudondvaris -Vilkija -Seredžius- Veliuona -Raudonė)

„Po Utenos ir Zarasų ežeringiausią kraštą.“ (Minčios vandens malūnas-  Krokulės šaltinis- konglomerato atodanga Užpaliuose-Stelmužė ąžuolas)

Seniausias Lietuvoje Nacionalinis parkas.“ (Palūšė – Labanoras -Ladakalnis- Ginučiai; Rodomas filmas kaip bitutės medų neša).

„Trakų legendos su saldžiuoju šokoladu“. Trakuose pėsčiomis besivaikščiodami sužinosite, kodėl reikia apibėgti Totoriškių ežerą. Kaip atsirado gulbės Trakuose ir kitas legendas papasakosiu sustojus prie paminklo ar ežero pakrantės. Vėliau galite dalyvauti šokolado edukacinėje pamokėlėje „Čia gyvena šokoladas“.

„Turtingiausia literatūrinė Žemaitija.“ Lankomos šių kūrėjų memorialinės vietos, muziejai: S.Daukanto gimtinėje kalbėsime apie jo gyvenimą ir kūrybą. Židikų koplyčios rūsyje aplankysime  M.Pečkauskaitė- Šatrijos Raganos kapą. M.Valančius išmokė lietuvius skaityti, muziejus Nasrėnuose. J. Žymantienės-Žemaitės muziejus tampa autentišku XIX amžiaus žemaitiškos sodybos atspindžiu. Maironis, Pasandravys čia formavosi pasaulio pažinimo įspūdžiai., V. Mačernio muziejus Žemaičių Kalvarijoje. (Pateikiama garso medžiaga).

————————————————————————————————

Latvija

„Žiemgalos gražiausios architekto Rastrelio rūmai.“ Bauskos pilis – Rundalės ir Jelgavos rūmai, tai B. Rastrelio kūrybinė viršūnė. (Rodomas filmas)

„Gaujos nacionalinis parkas.“ Turaindos pilis su gilia istorija, Siguldos pilis, Gutmanio ola. (Rodomas filmas).

„Cesio pilis, dvaras ir vienuolynai.“ Cesis ir jo apylinkės.

„Gražiausi pajūrio miestai.“ Liepoja, Ventspilis, Kuldiga. (Rodomas filmas).

Palei Latvijos gražuolę – Daugavą

——————————————————————————–

Estija

„Talinas ir jo apylinkės su vėjo malūnais.“ (Rodomas filmas).

„Saaremų sala.“

————————————————————————————————

Baltosios naktys Sankt Peterburge

————————————————————————————————-

Baltarusijos pilys. LDK paveldas

————————————————————————————————-

Kaliningradas ir Donelaitis

————————————————————————————————

Stokholmo įžymybės: Vazos muziejus, Rotušė, Riterių bažnyčia, Karališkieji rūmai, Stokholmo katedra, senamiestis.

————————————————————————————————