Pirma paskaita: „Valdovų ir didikų ligos, ir gydymas“

Populiariausi viduramžių gydymo metodai buvo klizma, vimdomieji, žaizdų prideginimas (įkaitinta geležimi ar verdančiu aliejumi) ir kraujo nuleidimas. Kam naudojamas šis įrankis? Barzdaskučių įrankiai. Kaip ir ką gydė barzdaskučiai? Kam naudojo dėmėtųjų maudų sultis? Į šiuos ir kitus klausimus atsakysiu paskaitos metu. Trukmė 1 val.

Antra paskaita: „Valdovų ir didikų, bei jų žmonų, apranga ir papuošalai“

Steponas Batoras vilkėdamas pumpurinius vengriškais raštais austo aksomo kailinius, pamuštus minkštais sabalais, ant kojų dėvėjo paauksuotos odos batus. Jis visada nebuvo abejingas aprangai. Delija – tai prabangus audinys, ataustas aukso gijomis. S. Batoro dėka delija tapo įteisinta, kaip drabužis ir aukščiausios valdžios simbolis, pakeitęs nuo viduramžių į renesansą perėjusias šūbas. Ona Jogailaitė per vestuves vilkėjo baltą suknelę. Balta spalva renesanso laikais turėjo prasmę, tai švarumo, šviesos, lengvumo, bet ir seniausia gėdulo spalva. Suknelė suvinėta brangakmeniais ir perlais, tankiai klostytas sijonas, itališkasis renesansas. Ar Ona, XVI a., pirmoji nuotaka dėvinti baltą suknelę?

Žygimantas Senasis mėgo nešioti kapą, kokia tai apranga?

Į šiuos ir kitus klausimus atsakysiu paskaitos metu. Trukmė 1 val.

Trečioji paskaita: „Kada atsirado pirmosios krosnys ir židiniai?“ Archeologai teigia, kad pirmosios krosnys atsirado dar akmens amžiuje, tiesa, jos tada ne iš tolo nepriminė mūsų senolių molinių krosnių. Tai buvo lauke iš akmenų sukrautos arba į žemę įleistos ugniavietės, kuriose tuometiniai žmonės kaitino molinius indus ir lydė metalą. Tik apie XIII – XIV a. atsirado pirmosios iš metalo, akmenų ir molio montuojamos krosnys.

Židiniai į Europą atkeliavo su teatro tradicijomis.

Paskaitos trukmė 1 valanda.

Ketvirta paskaita: „Tautos ir jų papročiai gyvenę Vilniuje“

Istoriniai šaltiniai mini, kad Vilniuje gyveno ir miestą kūrė lietuviai, lenkai, žydai, rusai, baltarusiai, ukrainiečiai, vokiečiai, italai, totoriai ir kt.

Paskaitos trukmė 1 valanda.

Penkta Paskaita: „Depresijos požymiai istorinėje Lietuvoje“

Atsakysime į klausimą, kas sirgo deprsija dar XIV a.?

Paskaitos trukmė 1 valanda.